Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč

: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12

Crkva svete Ane

Crkva svete Ane, Marijine majke, u Červaru

Izgrađena je na mjestu starije crkve iz V. stoljeća koja je bila posvećena svetom Pelagiju. Mala je crkva pačetvorinastog tlorisa s apsidom. Građena je u slogu memorijalnih kapela porečkih mučenika. Obnovljena je I976. godine. Na pročelju ima preslicu s dvama oknima i dvama zvonima. U crkvi se nalazi veliki plutej (nerazmjernih dimenzija prema dimenzijama crkve) koji izvorno ne potječe iz ove crkve nego iz neke druge nepoznate crkve koja je nekoć postojala na polju u Červaru. U crkvi se nalazi zidani oltar s drvenim retablom i palom s likovima svete Ane, svetog Joakima i Blažene Djevice Marije djevojčice. U nišama iza oltara nalaze se dva kamena kipa. Oltar je okrenut prema puku. Iz te nepoznate crkve potječe i kapitel koji se nekad nalazio u dvorištu stancije u Červaru. Kod ove je crkve 1866. godine pronađen ulomak antičke stele. Oko crkve se nalazi nekoliko starih i vrijednih stabala. U Červaru j e znakovit lokalitet imenom Mozaik gdje bi trebalo tražiti ostatke prvokršćanske arhitekture.

Ove web stranice koriste kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Molimo da prije korištenja web stranice pročitate opće uvjete korištenja, uvjete zaštite osobnih podataka i Informacije o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Zatvori' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.